Aktualności

W zakładce „Dokumentacja wyrobów” umieszczono:

  • dalekopis elektroniczny DE-110_opis techniczny_tom 2
  • dalekopis elektroniczny DE-110_schematy elektryczne_tom 3
  • dalekopis elektroniczny DE-110_instrukcja eksploatacji_tom 4
  • dalekopis elektroniczny DE-110_katalog części zamiennych_tom 5

W zakładce „O błońskiej Merze” dodano plik z informacją wewnątrzzakładową na 35-lecie ZMP „Mera-Błonie” – materiał pozyskany w lutym 2019 r. od Wandy i Jana Brodów.

Na stronie internetowej Muzeum Ziemi Błońskiej jest umieszczony wywiad z Jerzym Bezpałko, w większości o tematyce dotyczącej Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych „Mera-Błonie” – link do wywiadu http://muzeumblonie.pl/filmy/.


W miesięczniku „Zegarki i Pasja” było publikowanych kilka artykułów dot. produkcji w naszych Zakładach tematyki dot. zegarków naręcznych i przystawek balansowych. Zainteresowanym podaję link do strony – https://zegarkiipasja.pl/zegarki-blonie-1958-1969 oraz do pobrania tego czasopisma w wersji elektronicznej – https://zegarkiipasja.pl/magazyn-zegarki-i-pasja.

Jerzy Bezpałko


3 września 2021 r. na rynku miasta Błonie była odsłonięta Błońska ŁAWECZKA z zegarkiem Błonie upamiętniająca produkcję zegarków naręcznych mechanicznych w naszych Zakładach w latach 1960-69. Autorem ławeczki jest artysta rzeźbiarz Marian Szajda, którego wcześniejsza praca – Orzeł – wieńczy Pomnik Niepodległości na błońskim rynku. W niedalekiej przyszłości przy ławeczce będzie również tablica informacyjna o 50-letniej historii błońskiej fabryki.


29 lipca 2023 roku, w 70. rocznicę powołania Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych „BŁONIE”, w Muzeum Ziemi Błońskiej otwarto czasową wystawę p.t. „OD ZEGARKA DO PARKOMETRU. POLSKA MYŚL TECHNICZNA. Produkcja Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych w Błoniu (1953-2003)”.

Otwarcia wystawy dokonała dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej pani Wiesława Wideryńska z udziałem władz miasta Błonie oraz licznego grona byłych pracowników Z.M.P. „Mera-Błonie”. Zgromadzono pokaźną ilość eksponatów w postaci produkowanych w Zakładach wyrobów, związanej z wyrobami dokumentacji technicznej, a także ze sfery planowania i realizacji produkcji, pamiątkowych albumów, dyplomów pracowników nagradzanych za wynalazczość i uruchomienie ważnej dla kraju produkcji. Otoczenie wystawy jest ilustrowane opisami historii Zakładów, fotografiami z życia załogi, filmowym pokazem bogatego katalogu wyrobów i technologii wytwarzania drukarek.

Wystawa obrazuje ogromną rolę Zakładów dla błońskiej społeczności oraz przodującą rolę w minionych latach dla polskiej gospodarki. Będzie czynna do 30 września 2023 roku.

20 kwietnia 2024 r. w Muzeum Ziemi Błońskiej była otwarta wystawa o nazwie „MERA-BŁONIE – tak biło serce miasta”. Wystawę zorganizowali i opracowali pracownicy Muzeum na podstawie licznych wywiadów z byłymi pracownikami Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych „MERA-BŁONIE” oraz dostarczonych przez nich materiałów i eksponatów. Była to wspaniale wykonana graficznie i poglądowo praca przypominająca działalność Zakładów w sferze socjalnej w tematyce mieszkalnictwa, zakładowej służby medycznej, działalności zakładowej stołówki, życia kulturalnego załogi, działalności zakładowych ośrodków wypoczynkowych, szkolnictwa, organizacji społecznych. Bogato ilustrowane fotografiami z owych czasów ściany muzeum oraz projekcje na monitorze, a także wywiady prezentowane w telewizorze z byłymi pracownikami „MERA-BŁONIE” przypominały licznie zgromadzonym gościom wystawy o bardzo znaczącej roli Zakładów w rozwoju miasta Błonie. Wystawa będzie czynna do 15 lipca br. i niewątpliwie posłuży starszym pokoleniom przypomnieniem o znaczącej roli „MERA-BŁONIE” w historii polskiego przemysłu owych czasów, a także ożywi indywidualne wspomnienia z pracy w błońskiej fabryce, a młodszym pokoleniom wzbogaci i pomoże ugruntować wiedzę o historii naszego miasta Błonie.

Pracownicy Muzeum przygotowali dla zwiedzających obszerną informację o historii Zakładów i eksponatach wystawy w postaci broszur.